Aktualności - archiwum

WYSTAWA OSIĄGNIĘĆ KOCKICH WĘDKARZY W DOMU KULTURY W RAMACH OBCHODÓW 600-LECIA LOKACJI MIASTA KOCK

Aktualności | 2018-04-09 | Publikujący: KOŁO PZW "LESZCZ" w Kocku

W ramach obchodów 600-lecia lokacji miasta Kock w Domu Kultury w Kocku otwarto wystawę przedstawiającą  działalność i osiągnięcia Koła PZW „Leszcz” w Kocku. Koło wędkarskie z Kocka skupiające ponad 300 członków, to największe i najprężniej działająca organizacja pozarządowa na terenie miasta i gminy.

Od wielu lat działalność Koła skupia się na działalności sportowej polegającej na organizowaniu zawodów wędkarskich dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W latach 90 ub. wieku i początkiem nowego, kiedy prezesem Koła został Mieczysław Szczepański Zarząd Kola poszerza zakres swego działania organizując również festyny sportowo-rekreacyjne w czasach kiedy nie robiły tego ani władze lokalne ani instytucje kultury. W tym samym okresie rozpoczęto w Kole  aktyną działalność z dziećmi i młodzieżą. Marek Kośmider (nauczyciel Zespołu Szkół w Kocku) – ówczesny wiceprezes Kola  ds. młodzieży  inicjuje szereg działań  mających na celu rozbudzenie wśród najmłodszych  zainteresowań związanych z wędkarstwem,  sportem wędkarskim i ekologią. Od tego czasu młodzież liczniej uczestniczy w pracach Koła, co  wyróżnia nasze Koło na tle innych również tych znacznie liczniejszych kół w Okręgu.  Władze Koła zwracają uwagę na troskę o czyste środowisko a w szczególności czystość łowisk. Koło jako jedne z pierwszych w Okręgu  organizuje akcję sprzątania łowisk czym przyczynia się do poprawy czystości  rzek: Tyśmienicy, Wieprza oraz  starorzeczy i  zbiorników wodnych zlokalizowanych na terenie gminy.

Na otwartej wystawie zgromadzono liczne trofea wędkarzy, reprezentujących nasze Koło na różnych imprezach okręgowych i ogólnopolskich takich jak puchary, patery, statuetki i dyplomy. Z działalnością i historią Koła zaznajamiają nas zgromadzone na wystawie  fotografie archiwalne i współczesne.  Przedstawiają one całokształt działalności Koła. Otwarcia wystawy dokonał Wiceprezes ds. młodzieży Zbigniew Szczepański w obecności burmistrza Kocka Tomasza Futery i dyrektora Domu Kultury Adama Świcia gospodarza wystawy. W swym wystąpieniu burmistrz Kocka nawiązał do historii miasta, która wiąże się  z rybami. Przypomniał, że ryba jest jednym z elementów herbu Kocka i widnieje w najstarszym zachowanym odcisku pieczęci z herbem miasta. Ryba w herbie nawiązuje do  rozwiniętej już przed wiekami hodowli ryb na tych terenach.

Wystawę uświetnił koncert Nataszy Bazarewicz (Koniuch) – absolwentki Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki. Od kilku lat jest solistką Państwowego Chóru Republiki Białoruś im. G. Citowicza, z którym koncertuje po całym świecie. Koncerty artystów są stałym elementem wystaw organizowanych przez  Dom Kultury.

Ostatnim akcentem wystawy była degustacja potraw z różnych gatunków ryb, przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko samych wędkarzy co widać z załączonych fotografii.