WYLĘG PSTRĄGA POTOKOWEGO

Aktualności | 2013-03-25 | Publikujący: Koło PZW Zakrzówek

Wszystko zaczęło się dwa lata temu kiedy to powstał projekt "Tarliska rzeki Bystrzycy". Po sporządzeniu dokumentacji przez "Komisję do ryb łososiowatych i dzięki zaangażowaniu naszego kolegi Rafała Arenta otrzymaliśmy pieniądze z projektu ekologicznego z firmy Coca- Cola. Wtedy to grupka miłośników rzeki Bystrzycy zebrała się nad jej brzegami żeby w siedem wyznaczonych miejscach wsypać do rzeki i uformować ponad 50 ton żwiru. Wśród tych ludzi znajdowali się przyszli członkowie koła "Stoczek". Tarliska zostały usypane, a ryby ochoczo przystąpiły na nich do tarła. Lecz to nie był koniec. Ryb podczas tarła należało pilnować przed kłusownikami, dlatego członkowie koła bardzo intensywnie zaangażowali się w patrole nad tarliskami. Ustaliliśmy harmonogramy i śmiało można powiedzieć że tarliska były pilnowane noc i dzień. Przyniosło to oczekiwany efekt w postaci większej ilości pstrąga w roku kolejnym. Bogatsi o doświadczenie z poprzedniego roku przystąpiliśmy w roku ubiegłym do poprawy talisk(przekopywanie i grabienie żwiru, wykonanie zwężeń w celu przyspieszenia nurtu i lepszego natlenienia tarlisk) I na jesieni ponowne patrole i pilnowanie tarlisk(tym razem także nocne). Podczas spotkań wędkarskich, czy też prac nad rzeką często zastanawialiśmy się czy te tarliska, patrole, sprzątania, ta cała nasza praca ma sens. Ryby owszem ochoczo przystępowały do tarła coraz to liczniej zasilając nasze tarliska, ale nie mieliśmy namacalnego dowodu na efektywność tarła. W ubiegłą sobotę wraz z prezesem Koła Stoczek postanowiliśmy poszukać wylęgu pstrąga. Zaopatrzeni w aparat podwodny ruszyliśmy do obserwacji terenu tarlisk. Po około półgodzinnym bez efektywnym poszukiwaniu rybki małej jak paznokieć, owładnęło mną zwątpienie, ale prezes Stoczka to człowiek z zacięciem, nieustannie przewracał kamyczki i podnosił roślinki. I w końcu udało się, pojawiła się pierwsza rybka a potem kolejne. W sumie sfotografowaliśmy około dziesięciu rybek. Choć ręce o mało nie odpadły z zimna, teraz wiem że było warto. A oto efekt podziwiajcie: