BOLĄCZKI ORGANIZACYJNE STRAŻY. WSPÓLNA AKCJA SSR TRZECH POWIATÓW

Aktualności | 2011-05-19 | Publikujący: Koło PZW Stężyca

Z inicjatywy komendanta powiatowego SSR w Puławach, Piotra Rusy, w sobotę, 14. maja, doszło do spotkania przedstawicieli straży z trzech sąsiadujących ze sobę powiatów: puławskiego, kozienickiego i ryckiego. Powiat rycki reprezentowali członkowie stężyckiej grupy terenowej SSR. Strażnicy, w składach mieszanych patroli, dokonali kontroli na wodach Wisły (powyżej i poniżej ujścia Wieprza), Odnogi i Kanału Stężyckiego, sprawdzając legalność połowów ponad sześćdziesięciu wędkarzy. O 21.50 doszło do zatrzymania dwóch kłusowników stawiających sznury. Przestępcy zostali osadzeni w areszcie. Policjanci zabezpieczyli narzędzia kłusownictwa (m.in. łódź) i, przy okazji, nałożyli dwa mandaty karne po 200 zł na innych łowiących z naruszeniem przepisów.  Wypada mieć nadzieję, że w postępowaniu sądowym weźmie w końcu udział przedstawiciel naszego okręgu (o co od jakiegoś czasu usilnie zabiega prezes koła Puławy "Azoty", Mariusz Grobel i komendant powiatowy z Puław, Piotrek Rusa). Do tej pory okręg nie chciał (?) zajmować swego stanowiska w czasie rozpraw.

W trakcie spotkania nie obyło się bez wymiany informacji i poglądów: wskazywano miejsca najbardziej zagrożone kłusownictwem, metody działania przestępców rybackich oraz dyskutowano na temat samych straży - ich organizacji, finansowania, doposażenia. To smutne, że ludzie, którzy społecznie poświęcają mnóstwo swojego czasu, ryzykując zdrowiem i życiem, nie są doceniani przez macierzyste okręgi. O ile jeszcze w radomskim zasady finansowania są  uporządkowane, choć same kwoty zbyt skromne, to w lubelskim, przyjęty przed wielu laty system odpisu kołom 4% ze składki na zagospodarowanie i ochronę wód, jest totalną niedorzecznością - duże, bezwodne koła dostają środki wielokroć większe od tych (małych), które tych wód mają w opiece wielkie areały. Swego czasu, na posiedzeniu prezydium ZO, zasygnalizowałem potrzebę umundurowania staży. Odniosłem ją wtedy do strażników powiatu ryckiego, podkreślając, że w trybie pilnym należy doprowadzić do stworzenia możliwości godziwego wykonywania zadań przez wszystkie straże okręgu. Usłuszałem, że jeżeli umundurujemy straże ryckie, to reszta też by chciała, a na to nie ma pieniędzy. Kuriozalne jest to, że takiej odpowiedzi, kończąc prazydialne dyskusje na ten temat, za prezesa, wiceprezesa i skarbnika, udzielił pracownik biura ZO! Co robią (oprócz dyrektora) na obradach zarządu pracownicy biura? A czy rzeczywiście w okręgu lubelskim nie ma pieniędzy na straże? Rozmawiałem z przedstawicielami wielu okręgów (kilkunastu) na temat przyjętych systemów ochrony wód. By nie rozpisywać się za mocno, załączam tabelaryczne zestawienie systemów i osiągnięć w aspekcie ochrony wód w okręgu lubelskim i gorzowskim. Brakuje tam uwzględnienia jednego elementu - zatrudnienia na etatach pracowników biura. W naszym jest siedem osób, okręg gorzowski, mający dużo więcej wód do ochrony i znakomite wyniki, nie zatrudnia od kilku lat ani jednego (istnieje osoba koordynująca całość działań)!  Przypuszczam, że jednostkowy nakład, ponoszony w związku z ochroną użytkowanych wód, jest w okręgu lubelskim jednym z najwyższych w kraju.

Z wędkarskim pozdrowieniem

Krzysztof Nycz