Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

BOLĄCZKI ORGANIZACYJNE STRAŻY. WSPÓLNA AKCJA SSR TRZECH POWIATÓW

Aktualności | 2011-05-19 | Publikujący: Koło PZW Stężyca

     Z inicjatywy komendanta powiatowego SSR w Puławach, Piotra Rusy, w sobotę, 14. maja, doszło do spotkania przedstawicieli straży z trzech sąsiadujących ze sobę powiatów: puławskiego, kozienickiego i ryckiego. Powiat rycki reprezentowali członkowie stężyckiej grupy terenowej SSR. Strażnicy, w składach mieszanych patroli, dokonali kontroli na wodach Wisły (powyżej i poniżej ujścia Wieprza), Odnogi i Kanału Stężyckiego, sprawdzając legalność połowów ponad sześćdziesięciu wędkarzy. O 21.50 doszło do zatrzymania dwóch kłusowników stawiających sznury. Przestępcy zostali osadzeni w areszcie. Policjanci zabezpieczyli narzędzia kłusownictwa (m.in. łódź) i, przy okazji, nałożyli dwa mandaty karne po 200 zł na innych łowiących z naruszeniem przepisów.  Wypada mieć nadzieję, że w postępowaniu sądowym weźmie w końcu udział przedstawiciel naszego okręgu (o co od jakiegoś czasu usilnie zabiega prezes koła Puławy "Azoty", Mariusz Grobel i komendant powiatowy z Puław, Piotrek Rusa). Do tej pory okręg nie chciał (?) zajmować swego stanowiska w czasie rozpraw.

     W trakcie spotkania nie obyło się bez wymiany informacji i poglądów: wskazywano miejsca najbardziej zagrożone kłusownictwem, metody działania przestępców rybackich oraz dyskutowano na temat samych straży - ich organizacji, finansowania, doposażenia. To smutne, że ludzie, którzy społecznie poświęcają mnóstwo swojego czasu, ryzykując zdrowiem i życiem, nie są doceniani przez macierzyste okręgi. O ile jeszcze w radomskim zasady finansowania są  uporządkowane, choć same kwoty zbyt skromne, to w lubelskim, przyjęty przed wielu laty system odpisu kołom 4% ze składki na zagospodarowanie i ochronę wód, jest totalną niedorzecznością - duże, bezwodne koła dostają środki wielokroć większe od tych (małych), które tych wód mają w opiece wielkie areały. Swego czasu, na posiedzeniu prezydium ZO, zasygnalizowałem potrzebę umundurowania staży. Odniosłem ją wtedy do strażników powiatu ryckiego, podkreślając, że w trybie pilnym należy doprowadzić do stworzenia możliwości godziwego wykonywania zadań przez wszystkie straże okręgu. Usłuszałem, że jeżeli umundurujemy straże ryckie, to reszta też by chciała, a na to nie ma pieniędzy. Kuriozalne jest to, że takiej odpowiedzi, kończąc prazydialne dyskusje na ten temat, za prezesa, wiceprezesa i skarbnika, udzielił pracownik biura ZO! Co robią (oprócz dyrektora) na obradach zarządu pracownicy biura? A czy rzeczywiście w okręgu lubelskim nie ma pieniędzy na straże? Rozmawiałem z przedstawicielami wielu okręgów (kilkunastu) na temat przyjętych systemów ochrony wód. By nie rozpisywać się za mocno, załączam tabelaryczne zestawienie systemów i osiągnięć w aspekcie ochrony wód w okręgu lubelskim i gorzowskim. Brakuje tam uwzględnienia jednego elementu - zatrudnienia na etatach pracowników biura. W naszym jest siedem osób, okręg gorzowski, mający dużo więcej wód do ochrony i znakomite wyniki, nie zatrudnia od kilku lat ani jednego (istnieje osoba koordynująca całość działań)!  Przypuszczam, że jednostkowy nakład, ponoszony w związku z ochroną użytkowanych wód, jest w okręgu lubelskim jednym z najwyższych w kraju.  

 Z wędkarskim pozdrowieniem

 

Krzysztof Nycz

 

Poleć znajomemu

Załączniki

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (4)

 • bogdanw Data dodania: 7 lat temu Oceń: 1 + / -

  bogdanw

  Krzysiu warto walczyć bo odsianie plew daje dobre żniwa na na stępny rok.
  A te rejestry to niech sobie wsadzą! Chciałbym bardzo by jakiś tak strażnik etatowy weteran przeczytał mi którąś ze stron tego wymysłu . Czy którakolwiek straż państwowa lub społeczna wie NA JAKIEJ WODZIE MOŻE DZIAŁAĆ ????
  Pozdrawiam !
  Zestawie ja na Rogóżnie miałem okazję się pomoczyć więc potraktuj tą zabawe Mistrzostw Okręgu jak zabawę dla MORSÓW.
  Bez reform będziemy nie reformowani .

 • Krzysztof Data dodania: 7 lat temu Oceń: 1 + / -

  krzychu88

  A ja tylko proponuję zdepikselować lub zamazać rejestrację przyczepki!! Bo chłopaki mogą mieć przez takowe fotki niemiłe niespodzianki. Pozdro i wytrzymałości w boju!!

 • zestaw Data dodania: 7 lat temu Oceń: 1 + / -

  zestaw

  Kolego Krzysztofie w pełni Cię popieram podobnie jak kolega Bogdan na palcach jednej ręki mógłbym policzyć kontrole na naszych wodach, a szkoda. Często mam przyjemność łowienia na sanie i nie wiem czy ja mam takie szczęście ale prawie zawsze jestem kontrolowany, bardzo bym chciał by i nasze wody były tak pilnowane. Miałem okazie być nad wodą w czasie tej akcji zostałem z kontrolowany i oby teraz częściej. Zarząd Okręgu niestety jak czytam w twoim artykule nie wykazuje należytego zaangażowania, podobnie jak przy podpisywaniu porozumień między okręgowych. Wielki zapał wykazali za to przy organizacji Mistrzostw Okręgu w wędkarstwie podlodowym na jeziorze Rogóźno drugi dzień warstwa lodu w sektorze 8 cm osobiście mierzyłem. Dojście na sektor i powrót pod spodem kilkanaście metrów wody, po prostu sport ekstremalny. W czasie gorącego posiłku wiele osób komentowało warunki oraz to że zostały utopione świdry które ciężko było postawić w lodzie, bo albo się przewracały za mało wkręcone a jeden obrót więcej i dziurka na wylot w lodzie sam o mało bym nie utopił ale w ostatnim momencie złapałem. Pozdrawiam.

 • bogdanw Data dodania: 7 lat temu Oceń: 1 + / -

  bogdanw

  Krzysiu ze wszystkim co piszesz się zgadzam natomiast bym dopisał ze osoby działające pod nr. tel 660760374 powinny mieć więcej wiedzy i inicjatywy.
  Miałem kiedyś przygodę z kontrolującymi mieli legitymacje PZW i wyobraż sobie że rozpiór i karp to ta sama ryba a jelec jest zbyt krótki bo to boleń. itd i ....
  Nie chciałbym pisać o pijanych , bo o sędziach na zawodach już pisałem i co ? i już nie piją!
  Przez moje trzydziestoletnie wędkowanie straż widziałem trzy lub cztery razy . Raz to już dawno temu chcieli wyrwać na wino , a inni byli w dwóch przypadkach obcykani i takich nam trzeba . Trzeba im dać odzież , jakąś broń. I PROSZĘ BYŚ NIE ZAPOMNIAŁ O MOJEJ NASZEJ INICJATYWIE USTALENIA WÓD PZW,PRYWATNYCH I WSPÓLNOT . BO ŻADNA STRAŻ TAM NIE PD SKOCZY A ZABÓR SIATEK MOŻE WYJŚĆ IM NA ZŁE.
  POZDRAWIAM
  RADOŚCI Z CIĘŻKIEJ PRACY.
  ps" WYDAJE MI SIĘ ZE WĘDKARZY KŁUSOLI POWINNO PODAWAĆ SIĘ NA FORACH.