Wyniki rejestracji połowu ryb w 2009 roku w Okręgu PZW w Lublinie

Jeżeli 5095 wędkarzy wyłowiło w 2009 roku 61988,6 kg ryb to 20562 wędkarzy /stan członków na koniec 2009 roku/ miało szansę wyłowić 250168 kg ryb. Tylko czy takie założenie możemy przyjąć?

W dziale zagospodarowania i ochrony wód już po raz kolejny prezentujemy zbiorczy wynik rejestracji połowu ryb. Tym razem został zliczony rok 2009. Analizując ten materiał dowiemy się jak w 2009 roku łowiono poszczególne gatunki ryb, oraz które wody były w tym roku najrybniejsze. Wiedzę tą posiadamy z 5095 wypełnionych rejestrów. Tytułem zwrotów do Zarządu Okręgu podczas opłacania składek za 2010 rok trafiło w sumie ponad 15 000 /75%/ rejestrów, jednak 2/3 z nich nie zostało wypełnione lub ich właściciele w 2009 roku nie złowili żadnej ryby. Tej wiedzy nie mamy, gdyż na wodach nizinnych nie rejestrujemy wejścia na wodę a tylko efekty połowu.

Z analizy tego zestawienia wynika, że najlepiej poławianym gatunkiem jest leszcz /17 586,3 kg/, płoć /8 410,4 kg/, szczupak /7 478,4 kg/, karp /6 291,5 kg/. Łącznie w 2009 roku wyłowiono 212 521 szt ryb o łącznej masie 61 988,6 kg. Jaka szkoda, że nie możemy w dniu dzisiejszym oznajmić kolegom, jaka faktycznie masa ryb została w 2009 roku przez wędkarzy  wyłowiona, ale mamy nadzieją, że dzięki takim zestawieniom wszyscy oportuniści przekonają się do  potrzeby rejestracji  swoich połowów i podzielenia się nimi ze wszystkimi kolegami.

Poniżej prezentujemy zestawienie rejestrów połowu ryb z 2008 i 2009 roku. Analiza tych dwóch zestawień jest również ciekawa. Zapraszam do lektury.