Czy wolno łamać prawo?

Aktualności | 2011-01-03 | Publikujący: Okręg PZW w Lublinie

Art. 7. Ustawy o Rybactwie śródlądowym mówi /tłustym drukiem nowela tej ustawy/:

2. Amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu, zwany dalej „kartą wędkarską" lub „kartą łowiectwa podwodnego", a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa - posiadająca ponadto jego zezwolenie.

2a. Posiadanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 2, potwierdza dokument wydawany przez uprawnionego do rybactwa w obwodzie rybackim określający podstawowe warunki uprawiania amatorskiego połowu ryb ustalone przez uprawnionego do rybactwa wynikające z potrzeby prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w tym obwodzie rybackim, uwzględniającej w szczególności wymiary gospodarcze, limity połowu, czas, miejsce i technikę połowu ryb. Zezwolenie może także wprowadzać warunek prowadzenia rejestru amatorskiego połowu ryb, a w przypadku wprowadzenia tego warunku, określać sposób prowadzenia tego rejestru"

Uprawnionym do rybactwa na obwodzie Wieprz 4 wraz z dopływami jest Okręg Lubelski i to on na podstawie zapisów cytowanej ustawy jest jedynym uprawnionym do wydawania zezwolenia na połów ryb w tym obwodzie. Dlatego dziwią nas komunikaty ZO w Chełmie i w Zamościu zamieszczone na stronach internetowych Okręgu chełmskiego i zamojskiego, że to oni na podstawie porozumienia sprzed pięciu lat będą wydawać zezwolenie na „chełmski i zamojski" odcinek Wieprza. Pod tamtą Ustawą, takie porozumienie było możliwe. Obecna Ustawa takie porozumienie wyklucza, więc  dlatego to porozumienie jako niezgodne z prawem zostało przez nas wypowiedziane.

Dziwi nas również stanowisko Zarządu Okręgu w Chełmie i w Zamościu w temacie zawarcia porozumienia między naszymi okręgami. Proponowana przez nas opcja zerowa /wędkowanie na wodach dwóch okręgów po wniesieniu składki okręgowej/ lub tak zwana opcja połówkowa /wędkowanie w umawiających się  okręgach możliwe jest po opłaceniu połowy składki okręgowej umawiającego się okręgu/  jest przez nich nie do przyjęcia. Więc nasze jest pytanie. W czyim interesie ci koledzy działają, upierając się przy swoich stanowiskach? Dlaczego narażają swoich wędkarzy na konsekwencje prawne wynikające z wędkowania bez stosownego zezwolenia? Dlaczego w swej determinacji próbują łamać prawo obowiązujące w Polsce. Dlaczego identyczne rozwiązania można było zastosować z naszymi sąsiadami po zachodniej stronie a na wschodzie i północy już jest to niemożliwe?

Opcja zerowa jest dla wędkarzy najbardziej korzystna, lecz dla okręgów może być niebezpieczna. Dlatego opcja zerowa musi być obwarowana stosownymi umowami. Tylko czy stać nas jeszcze na podpisywanie się pod takimi umowami. „Ściana wschodnia" się rozsypała. Przestała funkcjonalnie myśleć. Białystok, Siedlce, Biała Podlaska zostały włączone /na własną prośbę/ w układ warszawski, Zamość i Chełm stawiają warunki dla nas nie do przyjęcia/dodatkowa opłata po 10 zł w obie strony, przejęcie na siebie jako uprawnionego do rybactwa w tym obwodzie, kosztów utrzymania całego obwodu Wieprza i jego dopływów /. Tylko Radom, Tarnobrzeg i Kielce konsekwentnie z nami współdziałają. Ktoś zapyta dlaczego porozumienia w opcji zerowej są niebezpieczne? Odpowiem może przykładem. Lublin zawiera takie porozumienie z Białą Podlaską czy Siedlcami. Część naszych wędkarzy opłaca składki właśnie w tych okręgach, bo one mają oprócz darmowego porozumienia z Lublinem, możliwość wędkowania na wodach „układu warszawskiego". Takie przypadki notowaliśmy już w poprzednich latach w porozumieniach ze Słupskiem czy  Zamościem. Dlatego przy opcji zerowej należy ustalić z kim okręgi będą zawierać porozumienie i czy w konsekwencji nie będziemy tracili członków.

Okręg lubelski przedstawia do porozumienia wszystkie wody ogólnodostępne z wyjątkiem zbiorników licencyjnych i specjalnych na podstawie wniesionej składki okręgowej. Okręgi Chełm i Zamość na wszystkich ciekawszych wodach ogólnodostępnych pobierają dodatkową składkę. W związku z tym mam pytanie w której kategorii wód te jeziora i zbiorniki się znajdują w myśl uchwały Nr 22 Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego z dnia 01.07.2006? Czy w związku z tym Wasza oferta jest poważna? Nam się wydaje, że ktoś tu chce zakpić z partnera. I na pewno nie jest to Lublin.

Wchodzimy w Nowy Rok z ostrym sporem. Spierają się działacze, tracą wędkarze. Lecz musimy pamiętać o tym, że oni kiedyś nas za to rozliczą. Za to jak gospodarujemy społecznymi pieniędzmi. Jak im pomagamy w uprawianiu ich hobby. Natomiast działacze z rozchwianej Ściany wschodniej już za niespełna dwa lata przyjdą się porozumieć bo czas wyborów do najwyższego gremium będzie nadchodził. Wtedy usłyszymy, głosujcie na swoich sąsiadów, gdyż zawsze nam do nich bliżej jak do kogoś  innego, zwłaszcza, że jesteśmy w jednym województwie. I tak już od kilku kadencji ..............