Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Uznano naszą skargę!

Aktualności | 2010-05-05 | Publikujący: Okręg PZW w Lublinie

Mamy pomyślne wieści dotyczące projektowanej infrastruktury kajakowej na gόrnej Bystrzycy.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie decyzją Nr 220/D/NN/10 z dna 13.04.2010 pozytywnie rozpatrzył skargę ZO PZW Lublin i w ramach autokontroli uchylił wcześniejszą decyzję Nr 100/D/NN/10 z dnia 19 lutego b.r. dotyczącą utrzymania w mocy decyzji Starosty Lubelskiego z dn. 22 stycznia w sprawie udzielenia Powiatowi Lubelskiemu pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie przystani (pomostόw) kajakowych na rzece Bystrzycy. Tym samym zadośćuczynił skardze ZO PZW poprzez uwzględnienie jej w całości.

Także Wόjt gminy Strzyżewice w decyzji z dn 21.04.2010 umorzył postępowanie administracyjne wszczęte na wniosek Zarządu Powiatu w Lublinie o wydanie decyzji środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia polegającego na utworzeniu szlaku kajakowego na odcinku rzeki Bystrzycy i rzeki Wieprz w ramach projektu pn. Promocja markowego produktu Lubelszczyzny „Kajakiem po Bystrzycy i Wieprzu", ze względu na wycofanie się inwestora.

Groźba dostosowywania strzyżewickiego odcinka Bystrzycy do kajakowych spływόw została więc oddalona. Uwzględniono nasze zastrzeżenia. W obronie Bystrzycy poruszono wszystkie możliwe instytucje, przedstawiając przekonywujące argumenty. Zaangażowanie bardzo wielu osόb zaowocowało.

Czy oznacza to koniec sporu z kajakowym biznesem? Brak infrastruktury na pewno nie zachęci firm do masowego korzystania z rzeki, zatem Bystrzyca nie podzieli losu rzek Roztocza. Formalnego zakazu pływania kajakami jednak nie ma. Nadal potrzebne są przepisy regulujące korzystanie z rzek przez kajakowe firmy, gdyż działania biznesowe wykraczają poza powszechne korzystanie z wόd zagwarantowane w ustawie Prawo wodne. Tu są konieczne regulacje prawne stosowne do sytuacji zaistniałej w ostatnich latach. Mamy nadzieję, że takie przepisy powstaną.

Pozostaje jednak nadal problem ochrony szczegόlnych walorόw tego odcinka Bystrzycy, w tym tarlisk ryb łososiowatych i minoga strumieniowego. Nawet jeżeli nie będzie dostosowywania rzeki do masowych spływόw, taka ochrona jest konieczna, gdyż zachowanie gόrnej Bystrzycy w obecnym stanie jest wartością nadrzędną.

Na nas, miłośnikach wędkarstwa pstrągowego, spoczywa troska o to, by wykorzystywana przez nas jako łowisko pstrągowe Bystrzyca zachowała swoje walory. Zaangażowanie jakie wykazaliśmy w obronie rzeki powinno nam w tym pomόc.

Andrzej Trembaczowski

Poleć znajomemu

Załączniki

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (1)

  • wloczykij11 Data dodania: 9 lat temu Oceń: 0 + / -

    I TAK BD PŁYWAŁ HAHAHAHA