25-lecie Koła 64 Bogdanka

Aktualności | 2010-04-15 | Publikujący: Koło PZW Bogdanka

Jeden z wielkich mówców rzymskich Cyceron powiedział kiedyś, że „ ...nie znać historii to być zawsze dzieckiem...”. Jako iż w obecnym sezonie obchodzimy 25-lecie Koła 64 Bogdanka warto zatrzymać się chwilę nad historią swojego koła, przypomnieć sobie starych dobrych znajomych, wspólne chwile spędzane razem oraz zdobywane sukcesy. 25 lat to dość długi okres czasu. Wydarzyło się wiele. Jak to w życiu bywa były sukcesy ale także i gorzkie porażki, jednak prowadziły one bardziej do umacniania koła niż do jego rozpadu. Najlepszym okresem życia koła jak wynika z kart historii były początkowe lata istnienia koła. Duże zaangażowanie ludzi procentowało ogromną ilością imprez, na których pojawiało się nawet 150 osób! Dla przykładu przytoczę relacje z kilku takich imprez wędkarskich:

Dnia 11.05.1986 r. odbyły się pierwsze zawody wędkarskie dla członków naszego koła połączone z otwarciem sezonu wędkarskiego 1986. Zawody odbyły się na rzece Śwince na odcinku od Łęcznej do Turowoli. Zawody wygrali:

I miejsce Homowicz Marek, II miejsce Kobrzyński Wojciech, III miejsce Żurek Tomasz.

Wśród juniorów najlepszy był Konopka Arkadiusz.

Po ogłoszeniu wyników wspaniały bigos był finałem tej pierwszej i od razu udanej imprezy.

Zawody wędkarskie o Puchar Prezesów między kołami PZW Milejów, Łęczna, Bogdanka były pierwszymi zawodami, w których nasi reprezentanci zmierzyli się w sportowej walce z wędkarzami z innych kół. Zawody odbyły się nad Wisłą, w Borowej dn. 08.06.1986r. Pierwszy start przyniósł sukces w postaci II miejsca drużynowo, II miejsce indywidualnie (Marek Harasim), II miejsce wśród kobiet ( Małgorzata Janicka), II miejsce wśród juniorów ( Arkadiusz Konopka). Wręczenie okazałego Pucharu dla zwycięzców z Łęcznej i wspólne ognisko oraz pieczone kiełbaski były miłym zakończeniem zawodów.

Niedziela wędkarska- impreza rekreacyjno sportowa, w której udział biorą rodziny wędkarzy. 20.07.1986 r. w Rogóźnie odbyła się po raz pierwszy. Festyn rozpoczęli wędkarze zawodami z łodzi. Tą koronną konkurencje wygrał T. Niespodziewański. W kolejnych konkurencjach uczestniczyły żony i dzieci wędkarzy, a były to m.in. kręgle, lotki, rzut do kosza, wędka szczęścia. Najlepszą rodziną wędkarską LCHGW w 1986 r. Zostali Małgorzata, Janusz oraz Krystian i Michał Janniccy. Następnie na wielkiej patelni usmażono złapane ryby a bigos i ognisko zakończyły tą bardzo udaną zabawę. Duża frekwencja wędkarzy i rodzin wędkarskich skłoniły Zarząd naszego koła do wprowadzenia „Niedzieli wędkarskiej” w kalendarz corocznych imprez.

Zakończenie sezonu wędkarskiego '87 było ostatnia imprezą naszego koła. Zawody odbyły się dn.11.10.87 r. w Rogóźnie. Piękna pogoda i coraz większa popularność wędkarstwa wśród górników ściągnęły nad jezioro ok. 150 osób, w tym 58 startujących. Wyniki połowów były niestety marne, ale zwycięzców wyłoniono:

I m. kol. Niespodziewalski Tadeusz

II m. kol. Janicki Janusz

III m. kol. Janicki Michał (junior)

Jak wynika z relacji można zauważyć, że dawne czasy całkowicie różnią się podejściem do przebiegu zawodów wędkarskich. Dawniej liczyła się jedynie dobra zabawa, spotkanie w gronie kolegów, walka o zwycięstwo odchodziła na drugi plan. Czasem przeglądając karty historii i słuchając dawnych opowieści chciałbym chodziarz na chwile znaleźć się w tamtych czasach. Doskonałym miejscem do przekazania młodszemu pokoleniu ciekawych historii będą towarzyskie zawody wędkarskie z okazji 25-lecia Koła 64 "Bogdanka", których data planowana jest na 27.06.2010. Zapraszam już w tym momencie na nie nie tylko obecnych członków koła ale także dawnych.

W załączniku znajdują się relacje z dwóch pierwszych lat '86 i '87 istnienia koła. Zapraszam do ciekawej lektury.