Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Przyznają nam rację

Aktualności | 2010-04-03 | Publikujący: Okręg PZW w Lublinie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze pozytywnie rozpatrzyło nasze odwołanie od decyzji Wójta Gminy Strzyżewice w przedmiocie stwierdzenia braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na utworzeniu szlaku kajakowego na odcinku rzeki Bystrzycy i Wieprz od m. Strzyżewice w powiecie lubelskim do ujścia rzeki Wieprz do Wisły w m. Dęblin w ramach projektu pn. Promocja markowego projektu Lubelszczyzny „Kajakiem po Bystrzycy i Wieprzu".

Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Lublinie /mający status strony/ od początku był odmiennego zdania. Wskazując na liczne zagrożenia dla ekosystemu rzeki Bystrzycy związane z planowanym wytyczeniem na jej górnym odcinku /od m. Strzyżewice do m. Prawiedniki, proponując projekt kompromisowy, akceptowany zarówno przez stowarzyszenia wędkarskie i pasjonatów kajakarstwa przewidujący przesunięcie części tej wielokilometrowej trasy kajakowej na rzece Bystrzycy zaledwie                    o kilkanaście kilometrów. Według tego projektu początkowy odcinek owej trasy znajdowałby się w m. Prawiedniki, gdzie zagrożenia środowiskowe są nieporównywalnie mniejsze ze względu na znaczącą zmianę naturalnego charakteru rzeki.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w swoim rozstrzygnięciu przyznało rację zarzutom ZO PZW w Lublinie dotyczącym uchybień formalnych postępowania administracyjnego prowadzonego przez organ I instancji. Wskazane uchybienia przyjęto za podstawę rozstrzygnięcia organu odwoławczego. Uznano je za tak istotne, że skutkowały uchyleniem zaskarżonej decyzji.                 

Rację w sporze przyznaje nam także Katedra Hydrobiologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w nadesłanej opinii dotyczącej utworzenia szlaku kajakowego na rzekach Bystrzyca i Wieprz. Pracownicy naukowi podkreślają, że o ile sama inicjatywa zorganizowania szlaku jest uzasadniona i wartościowa, jednak rozciągnięcie trasy na górny odcinek Bystrzycy od Strzyżewic do Prawiednik zagraża dobremu stanowi ekologicznemu rzek i jej różnorodności biologicznej, a w szczególności zasobom ryb łososiowatych pstrąga i lipienia. Opinia szczegółowo wylicza zagrożenia związane z realizacją tego przedsięwzięcia na tym odcinku Bystrzycy. (pełny tekst w załączeniu).

Czekając na decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, gdzie za pośrednictwem warszawskiego RZGW skierowaliśmy skargę, chcemy kontynuować rozmowy rozpoczęte na naszą prośbę przez Prezydenta Miasta i przekonać autorów pomysłu do korekty trasy. Wyrażamy przekonanie, że w trosce o jak najlepszą promocję walorów Lubelszczyzny Starostwo Powiatowe Lublin dostrzeże wędkarstwo pstrągowe jako ten „produkt markowy" najlepiej wykorzystujący możliwości górnego odcinka Bystrzycy i spływy kajakowe na niższym odcinku. Taki wariant z jednej strony pozwoliłby na najlepsze wykorzystanie możliwości rzeki, bez powodowania zniszczeń jej ekosystemu, z drugiej zadowalałby różnych użytkowników rzeki.

Andrzej Trembaczowski.

Poleć znajomemu

Załączniki

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Nasze Menu

Nasze filmy

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

Jesteś wedkarzem z Okręgu lubelskiego, masz możliwość wędkowania w innym Okręgu. Wybierasz
Biała Podlaska
Białystok
Chełm
Częstochowa
Kielce
Krosno
Mazowieckie
Piotrków Trybunalski
Radom
Rzeszów
Siedlce
Słupsk
Sieradz
Tarnobrzeg
Zamość
Głosuj wyniki

Ilość odwiedzin

Reklama