Przyducha !!! Niestety jeziora w naszym Okręgu również ucierpiały

Aktualności | 2010-02-24 | Publikujący: Okręg PZW w Lublinie

Co to jest przyducha?  Jest to  znaczne zmniejszenie ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie w zbiorniku wodnym lub w jego części. W skrajnym przypadku może prowadzić do masowego wymierania zamieszkujących go organizmów, korzystających z tlenu. Długotrwałe zlodowacenie powierzchni zbiornika wodnego wraz z zalegającym na nim śniegiem uniemożliwia fotosyntezę i produkcję tlenu przez rośliny wodne. Równolegle w wodzie wzrasta ilość dwutlenku węgla. Ten z kolei  utrudnia rybom oddychanie - nawet jeśli tlen w wodzie jest rozpuszczony, to CO2 obniża radykalnie utlenowienie hemoglobiny. Mechanizm powstawania przyduchy jest dość prosty, niemniej jednak trudny do przewidzenia. Najczęściej pojawia się przy odwilżach, przy spadkach ciśnień atmosferycznych /woda z opadów atmosferycznych w tym i ze śniegu, jest pozbawiona tlenu, mieszając się z wodą ze zbiornika jeszcze bardziej go ogranicza/. Przedwiośnie, to zwiększona aktywność ryb a więc i większe zapotrzebowanie na tlen.

Z  powodu  zalegającej juz ponad 2 miesiące grubej warstwy lodu i śniegu, na naszych płytszych  jeziorach, właśnie zaobserwowaliśmy to zjawisko.  Okręgowa Straż Rybacka poinformowała ze najbardziej ucierpiał zbiornik KRZCZEŃ. Duże ilości  głównie białej ryby  (płoć ,leszcz)  i niewielkie drapieżnika znikają z tego jeziora.  Przyducha występuje także na zbiorniku  Mytycze , na szczęście na mniejszą skale. Są to wstępne obserwacje i dokładne szkody będziemy mogli oszacować dopiero na wiosnę. Miejmy nadzieję ze natura wie co robi i nie popsuje nam wspaniałych łowisk.

Inna sprawa to barbarzyństwo całych tabunów miejscowej ludności. Zdajemy sobie sprawę, że ryba ta nie ma szans przeżycia, że w zasadzie nie istnieją formy walki z przyduchą. Zdajemy sobie sprawę, że ryba która uśnie, zanieczyści nasze zbiorniki, że będziemy musieli włożyć później dużo pracy w oczyszczenie tych zbiorników z martwej, cuchnącej ryby. Ale trudno nam się pogodzić z tą formą kłusownictwa wodnego. Z wybieraniem tylko co cenniejszych gatunków ryb, z bestialskim marnowaniem drobnicy. Poniżej przedstawiam kilkanaście zdjęć obrazujących tą rybią tragedię. Czy musimy i czy możemy się na to tylko przyglądać?