Spławikowe Mistrzostwa Koła - relacja

Aktualności | 2017-07-05 | Publikujący: Koło PZW Mełgiew

Jak Mistrzostwa Koła to musi być ciekawie. Ogłoszenie o rozegraniu mistrzostw koła w spławiku na zbiorniku nr 2 było pewnym zaskoczeniem, gdyż większość zawodów i treningów odbywała się na zbiorniku nr 3. Zarząd jednak postanowił inaczej. Na porannej zbiórce, w niedzielę 18.06, każdy z 21 wędkarzy, w napięciu czekał na losowanie. Zmienna pogoda w ostatnich dniach i zapowiadany na ten dzień upał sprawił, że każdy chciał trafić na wschodni lub południowy brzeg. Wszyscy wiedzieli, że jeśli tylko słońce zacznie mocniej świecić, to na zachodnim brzegu nie będzie łowienia - po prostu woda jest "czysta" i nie ma roślin. A jak nie ma roślin - to nie będzie ryb. Tego nawet nie był w stanie wynagrodzić zachodni wiatr "w plecy".

Po rozlosowaniu stanowisk wszyscy zaczęli przygotowywać się do zawodów. Rozłożenie sprzętu, wymieszanie zanęty i nagle strzał sędziego oraz komenda "nęcimy". Po chwili, a więc po drugim strzale, spławiki pojawiły się na wodzie. Jedni łowili na tyczki, inni na baty lub na match'ówki. Każdy próbował znaleźć miejsce, gdzie można było liczyć na branie. Dopóki słonce nie świeciło mocno, na większości stanowisk widać było holowanie ryb. Potem już - tylko tam gdzie była roślinność. Łowiono głównie leszcze, płocie, karasie, jazie. Trafił się też karp.

Po rozegraniu 4-godzinnej tury i zważeniu wyników okazało się, że Spławikowym Mistrzem Koła w 2017 roku został - Kazimierz Puławski. Pomimo tego, że łowił na zachodnim brzegu, to w pełni pokazał swój kunszt wędkarski. Miał w swoim stanowisku kępę grążeli oraz trzciny i po mistrzowsku wyciągał z tamtego miejsca batem ryby. Wynik ponad 5 kg w tych warunkch jest godny uznania. Za jego plecami uplasowali się Krzysztof Kloc i Henryk Buda. Największą rybę złowił Paweł Przytuła.

Decyzja o rozegraniu mistrzostw koła na tym zbiorniku była jak najbardziej trafna. To własnie na takich zawodach rodzą się mistrzowie, gdyż nie decyduje tu tylko szczęście, gdy podejdzie ryba, ale własnie umiejętności wędkarskie w wykorzystaniu swojego stanowiska. Także gratulujemy nowemu Mistrzowi Koła.