Wrześniowe posiedzenie Zarządu Okręgu w Lublinie

Aktualności | 2008-11-19 | Publikujący: Okręg PZW w Lublinie

W dniu 29 września w siedzibie ZO PZW w Lublinie spotkał się na swym posiedzeniu Zarząd Okręgu PZW. Było to ważne posiedzenie, gdyż w tym dniu Zarząd decydował o kampanii sprawozdawczo – wyborczej w kołach, ordynacji wyborczej, terminie Okręgowego Zjazdu Delegatów. Zarząd ustalił składki okręgowe na 2009 rok, omówił zasadę podpisywania porozumień międzyokręgowych, przyjął przygotowany przez Zarząd Główny Regulamin zatrudniania i wynagradzania pracowników biura Zarządu Okręgu PZW w Lublinie.

Zarząd przyjął zasady ordynacji wyborczej obowiązującej w tej kampanii, ustalił liczbę delegatów z kół na Okręgowy Zjazd Delegatów oraz ustalił terminy i delegował swoich przedstawicieli na Walne zebrania sprawozdawczo – wyborcze w kołach. Uchwałę w tej sprawie wraz z terminarzem Walnych zebrań znajdziesz w zakładce /przepisy/uchwały/.

Najwięcej kontrowersji wzbudził projekt nowych składek okręgowych na 2009 rok. Komisja budżetowa przedstawiła kilka propozycji tych składek, lecz żadna z nich nie znajdowała szerszego poparcia wśród uczestników. Problemem Zarządu była uchwała Zarządu Głównego PZW likwidująca w świetle prawa finansowego możliwość rozbijania składki okręgowej na kilka części. Uchwała ta umożliwiała Zarządom sumowania wszystkich składek i na tej podstawie ustalenia jej górnej wysokości oraz późniejszego udzielania rabatów w zależności od potrzeb i wniesionej opłaty przez wędkarza. Metoda ta wiązała by ze sobą konieczność przygotowania dużej ilości znaków wędkarskich o różnych nominałach. Przeciwnicy tej metody pomimo pozostawienia składki okręgowej na dotychczasowym poziomie obawiali się, że skarbnicy w kołach nie podołają swym obowiązkom.

Przyjęto więc metodę opracowania składki okręgowej na podstawie ubiegłorocznego przychodu ze wszystkich składek okręgowych uzyskanych przez Zarząd Okręgu w Lublinie i różnicę tej sumy przez planowaną ilość członków. Metoda ta zapewnia zgromadzenie odpowiedniej ilości środków na prowadzenie gospodarki rybackiej w naszym okręgu /dzierżawy, zarybianie, ochrona/ jak również na wywiązanie się z podpisanych umów na utrzymanie w czystości naszych jezior, koszenia wałów, konserwacji rowów itd. Ustalona składka okręgowa na wody nizinne dla ponad połowy naszych członków jest mniejsza o 15 złotych. Jednak dla również prawie połowy naszych członków jest wyższa o 10 złotych. Uchwała Zarządu Głównego sprawiła, że w Okręgach zawrzało, gdyż każdy z nich pozyskiwał środki na prowadzenie swojej gospodarki w sposób dla siebie i swoich członków najkorzystniejszy. W dniu dzisiejszym muszą w jakiś sposób te finanse sprowadzić do jednej składki. W przypadku takich okręgów jak nasz był to sposób w miarę prosty, ale i nasza składka nie miała wielkiego rozbicia. Co zrobią inne Okręgi, które mają na przykład w wodach ogólnodostępnych zbiorniki wodne na które trzeba było mieć specjalną licencję? /Nielisz, Wytyczno, Majdan Zahorodyński itd./ Uchwałę w sprawie składki okręgowej znajdziesz w zakładce /przepisy/uchwały/.