Okręg PZW w Lublinie
http://www.lublin.pzw.org.pl

Aktualności

AKCJA SPRZĄTANIA ŁOWISK

Aktualności | 2013-10-20 | Publikujący: KOŁO PZW "LESZCZ" w Kocku

20 listopada Wędkarze z Koła PZW "Leszcz" w Kocku przeprowadzili akcję sprzątania łowisk, przywracając tym samym dobry zwyczaj zapoczątkowany przez Mieczysława Szczepańskiego - nieżyjącego już Prezesa naszego Kola, który pełnił tę funkcję przez kilkanaście lat.  Dla wielu z nas wędkarstwo kojarzy się z spędzaniem wolnego czasu nad wodą, na łonie przyrody. Dla wielu z nas najważniejsze jest nie tylko to ile złowimy ryb ale także to, że mamy jeszcze możliwość korzystania z darów natury. Czyste powietrze, czysta woda i możliwość spędzania czasu na łonie natury to wielki dar, który powinniśmy uszanować. Czy aby na pewno wszyscy tak myślimy i szanujemy to czym obdarzyła nas Matka Ziemia. Po ilości zostawianych śmieci na łowiskach, można powiedzieć że wielu wędkarzy zasługuje na miano śmieciarzy a nie wędkarzy. Wstępując do PZW, każdy z nas zobowiązuje się przestrzegać regulaminu amatorskiego połowu ryba, a także dbać o wody i łowiska z których korzystają. Na apel Zarządu Koła "Sprzątajmy łowiska" odpowiedziało 19 wędkarzy, w tym jeden junior. Na 265 wędkarzy jakich skupia nasze Koła to dużo i mało zarazem. Wielu wędkarzy informowanych o tym, że będzie akcja sprzątania łowisk odpowiadało, że oni nie śmiecą. Czy śmiecą zatem tylko Ci co sprzątali? Z 19 zbierających śmieci, tylko 5 nie należy do władz Koła.

 Zbierając śmieci można powiedzieć, że w większości zostawiają je sami "wędkarze", bo były to butelki plastikowe, opakowania po zanętach, pudełka po przynętach a także puszki i butelki po piwie i innych mocniejszych trunkach. Ale zdarzały się i inne "eksponaty" wyrzucane zapewne przez okoliczną ludność.

Przez cztery godziny zebraliśmy kilkadziesiąt worków śmieci. To bardzo dużo. Ale byłoby ich więcej gdyby nie duża woda utrzymująca się w tym roku na rzekach przez kilka miesięcy, która zabrała zalegające nad brzegami rzek śmieci do morza. Nie najlepiej to świadczy o nas wędkarzach.

Gorące podziękowania należą się  naszemu Koledze Piotrkowi Józwikowi, za udostępnienie swojego busa do przewozu śmieci.

Zdjęcia