Okręg PZW w Lublinie
http://www.lublin.pzw.org.pl

Aktualności

CZAS NA ZARYBIENIA

Aktualności | 2015-11-02 | Publikujący: KOŁO PZW "LESZCZ" w Kocku

Jesień to czas na zarybienia. W wodach ryb niestety z roku na rok coraz mniej więc każda ryba wpuszczona do łowiska powinna cieszyć. W tym roku do naszych rzek i starorzeczy trafił sum, karp, karaś złocisty i jaź. Zarybienia odbywają się pod nadzorem kolegów z Zarządu koła i SR. Na zdjęciach Kolega Piotr Józwik z córką Anetą i jej koleżanką pomagają przy zarybianiu. 

Władze Okręgu powinny zastanowić się dlaczego tak się dzieje. Może zamiast zbierania na siłę od wędkarzy informacji z rejestrów połowu ryb należałoby wrócić do planowych odłowów w rzekach, jeziorach i starorzeczach. Dałoby to być może obraz tego co dzieje się w naszych wodach.  Dlaczego złowienie leszcza w Tyśmienicy to nie lada wyczyn? A jeszcze kilkanaście lat temu tych ryb naprawdę  dużo. Złowienie leszcza 1k, 2kg czy większego nie było żadną sztuką. Teraz złowienie leszcza 0,5 kg to już wyczyn nadający się do Księgi Guinnessa.

 Przyczyn zapewne jest wiele. Pomimo tego, że rzeki są czystsze „chemicznie” – powstała masa oczyszczalni ścieków, to ryb jest w nich  z roku na rok coraz mniej. Niski poziom wody,  susze, to zapewne wpływa na stan wody i tym samym rybostanu. Przy niskim poziomie wód ryby nie mogą się wytrzeć.  Na domiar tego coraz bardziej rozwinięta hodowla ryb  w stawach powoduje, że do rzek  wpadają co roku masy mułu i odchodów ryb. To powoduję ich nadmierną  eutrofizację. 

Może Zarząd Okręgu PZW  powinien zastanowić się aby powrócić do kontrolnych odłowów i badań stanu naszych wód, bo jak tak dalej pójdzie, to zarybienia niewiele pomogą a kolejne pokolenia lina, karasia złocistego szczupaka i  inne gatunki będą oglądały tylko w na zdjęciach w Internecie.

Zdjęcia